Раённая алімпіяда

План падрыхтоўкі і правядзення першага этапу раённай алімпіяды па вучэбных прадметах

Змест работы

Дата выканання

Адказны

1

 

Забяспечыць правядзенне пасяджэння аргкамітэту першага этапу раённай алімпіяды

Стдзень, 2022

Намеснік дырэктара

Сугака В.С.

2

Падрыхтаваць заяўкі на ўдзел навучэнцаў у першым этапе раённай алімпіяды

да 25.01.2022

Настаўнікі-прадметнікі

3

Прызначыць упаўнаважаных прадстаўнікоў для ажыццяўлення агульнага кіраўніцтва і кантролюза правядзеннем першага этапу раённай алімпіяды      па вучэбных прадметах

да 25.01.2022

Намеснік дырэктара

Сугака В.С.

4

Падрыхтаваць алімпіядныя заданні для навучэнцаў VIII - Х класаў              па вучэбных прадметах

да 25.01.2022

Кіраўнікі МА,

настаўнікі-прадметнікі

5

Забяспечыць тыражыраванне, захаванне і канфідэнцыяльнасць алімпіядных заданняў школьнай алімпіяды

25.01.2022-14.02.2022 –

Намеснік дырэктара

Сугака В.С.

6

Падрыхтаваць справаздачу аб правядзенні першага этапу раённай алімпіяды

да 28.02.2022

Намеснік дырэктара

Сугака В.С.

7

Падрыхтаваць загад аб выніках першага этапу раённай алімпіяды                 па вучэбных прадметах

да 28.02.2022

Дырэктар

Корбут Т.Л.

8

Забяспечыць наяўнасць бланкаў дыпломаў для ўзнагароджання пераможцаў першага этапу раённай алімпіяды алімпіяды

да 01.03.2022

Намеснік дырэктара

Сугака В.С.

свернуть

ІНСТРУКЦЫЯ аб парадку правядзення раённай алімпіяды па вучэбных прадметах

ІНСТРУКЦЫЯ

аб парадку правядзення

раённай алімпіяды па вучэбных прадметах

навучэнцаў 4, 5-9 класаў дзяржаўнай установы

адукацыі “Гольчыцкі вучэбна-педагагічны комплекс

яслі-сад – сярэдняя школа”

 

Раённая алімпіяда па вучэбных прадметах навучэнцаў 4, 5-9 класаў устаноў агульнай сярэдняй адукацыі арганізуецца і праводзіцца Упраўленнем па адукацыі, дзяржаўнай установай адукацыі “Слуцкі раённы вучэбна-метадычны кабінет” і дзяржаўнай установай адукацыі “Слуцкі фізкультурна-аздараўленчы цэнтр навучэнцаў” па наступных прадметах:

беларуская мова і літаратура,

руская мова і літаратура,

замежныя мовы (нямецкая, англійская),

матэматыка,

фізіка,

гісторыя,

геаграфія,

біялогія,

хімія,

працоўнае навучанне (тэхнічная і абслугоўваючая праца),

Фізічная культура і здароўе,

матэматыка, руская мова, беларуская мова для вучняў 4 класа.

  1. Мэты і задачы алімпіяды:

1.1. Павышэнне цікавасці навучэнцаў да вучэбных прадметаў.

1.2. Выяўленне найбольш здольных і адораных навучэнцаў, прыцягненне іх да заняткаў на вучэбных і факультатыўных занятках, арганізацыя індывідуальных заняткаў па прадмеце і інш.

1.3. Адбор кандыдатаў для ўдзелу ў рэспубліканскай алімпіядзе  па вучэбных прадметах сярод навучэнцаў 8-11 класаў.

  1. Парадак правядзення Алімпіяды

Раённая алімпіяда (далей - Алімпіяда) праводзіцца ў кожным навучальным годзе ў два этапы.

2.1. Першы этап - ва ўстанове агульнай сярэдняй адукацыі (далей – установа адукацыі).

Адказнасць за арганізацыю і правядзенне алімпіяды ўскладаецца на кіраўніка або намесніка кіраўніка ўстановы адукацыі.

Алімпіяда праводзіцца па заданнях, падрыхтаваных ўстановай адукацыі.

Для арганізацыі і правядзення першага этапу алімпіяды  і падвядзення вынікаў ствараецца школьны аргкамітэт і прадметныя журы.

2.2. Другі этап - раённы.

Час правядзення – не пазней сакавіка бягучага навучальнага года, вызначаецца ўпраўленнем па адукацыі.

Алімпіяда праводзіцца па заданнях, падрыхтаваных ДУА “Слуцкі раённы вучэбна-метадычны кабінет”, ДУА “Слуцкі фізкультурна-аздараўленчы цэнтр навучэнцаў”.

2.3. Для арганізацыі, правядзення другога этапу алімпіяды  і падвядзення вынікаў ствараецца аргкамітэт і прадметныя журы.

2.4. Установы агульнай сярэдняй адукацыі, на базе якіх арганізуецца правядзенне другога этапу алімпіяды, забяспечваюць на час правядзення Алімпіяды работу бібліятэк, камп’ютарнага класа, доступ да аргтэхнікі, харчаванне ўдзельнікаў Алімпіяды і інш.

  1. Удзельнікі алімпіяды

3.1. У першым этапе алімпіяды прымаюць удзел усе жадаючыя навучэнцы 4, 5-9 класаў установы агульнай сярэдняй адукацыі.

3.2. Для ўдзелу ў другім этапе алімпіяды ўстановы адукацыі з ліку пераможцаў алімпіяды першага этапу фарміруюць каманды згодна пераліку вучэбных прадметаў, па якіх праводзіцца алімпіяда, і ўзроставай катэгорыі навучэнцаў:

Вучэбны прадмет, удзельнікі;

Матэматыка 5-7 класы

Фізіка 8 клас

Хімія 8 клас

Геаграфія 7-8 класы

Біялогія 7-8 класы

Замежныя мовы (англійская, нямецкая, французская) 6-9 класы

Гісторыя 7-9 класы

Беларуская мова і літаратура 5-8 класы

Беларуская мова і літаратура 5-8 класы

Працоўнае навучанне (тэхнічная праца, абслуговая праца) 7-8 класы

Фізічная культура і здароўе 7-8 класы

Матэматыка, руская мова, беларуская мова 4 клас.

3.3. Каманды фарміруюцца па кожным прадмеце ў складзе не больш за 2-х навучэнцаў па кожным класе, якія выканалі не менш                                      за 50% заданняў на першым этапе алімпіяды (удзел больш за 2 навучэнцаў узгадняецца з аргкамітэтам раённай алімпіяды).

3.4. Каманды дапускаюцца да ўдзелу ў другім этапе алімпіяды пры ўмове прадастаўлення ў раённы аргкамітэт адпаведнай заяўкі     (у электронным і папяровым выглядзе) на ўдзел.

  1. Рабочыя органы першага этапу раённай алімпіяды

Рабочымі органамі першага этапу раённай алімпіяды з’яўляюцца аргкамітэт і прадметныя журы.

4.1. Аргкамітэт установы адукацыі ажыццяўляе кіраўніцтва падрыхтоўкай і правядзеннем першага этапу раённай алімпіяды. У склад аргкамітэта ўваходзяць прадстаўнікі метадычных аб’яднанняў.

4.2. Прадметныя журы ствараюцца на перыяд правядзення алімпіяды.

Склад журы па кожным вучэбным прадмеце фарміруецца   са спецыялістаў па адпаведных вучэбных прадметах. Журы ўзначальвае старшыня, а ў яго адсутнасць - намеснік старшыні.

Прадметныя журы распрацоўваюць крытэрыі ацэнкі выканання заданняў, правяраюць і ацэньваюць работы навучэнцаў, разглядаюць звароты ўдзельнікаў па пытаннях, якія ўзніклі па выніках ацэньвання выкананых імі алімпіядных заданняў, у дзень правядзення алімпіяды   па кожным вучэбным прадмеце і вызначаюць пераможцаў.

  1. Падвядзенне вынікаў і ўзнагароджанне пераможцаў першага этапу раённай алімпіяды

5.1. Вынікі першага этапу раённай алімпіяды падводзяцца    ў асабістым першынстве па кожным вучэбным прадмеце.

5.2. Праверка алімпіядных работ ажыццяўляецца згодна з крытэрамі, распрацаванымі прадметнымі журы.

Пасля выстаўлення балаў вызначаюцца месцы асабістага першынства.

У выпадку супадзення колькасці балаў у некалькіх удзельнікаў, прадметнае журы вызначае лепшую работу з улікам паўнаты выканання заданняў, аптымальнасці рашэння, часу выканання і іншых аналагічных крытэрыяў, аб чым робіцца асобны запіс у пратаколе.

Калі пры гэтым не атрымліваецца ранжыраванне месцаў,  то ўдзельнікі алімпіяды ў асабістым першынстве атрымліваюць падвойнае аднолькавае месца (напрыклад, 3-4, 3-4, наступны ўдзельнік пры гэтым атрымлівае 5 месца).

5.3. Па выніках праверкі алімпіядных работ афармляюцца пратаколы, якія падпісваюцца старшынёй і членамі прадметнага журы.

5.4. Звароты ўдзельнікаў па пытаннях, якія ўзніклі па выніках ацэньвання выкананых імі алімпіядных заданняў, прымаюцца на працягу дня правядзення Алімпіяды.

5.5. Пераможцы першага этапу раённай алімпіяды ўзнагароджваюцца дыпломамі ўстановы адукацыі.

5.6. Заахвочванне настаўнікаў, якія падрыхтавалі пераможцаў школьнага і раённага этапаў прадметных алімпіяд, знаходзіцца   ў кампетэнцыі кіраўніцтва ўстановы адукацыі.

 

Дадзеная інструкцыя ўступае ў сілу пасля зацвярджэння кіраўніком установы адукацыі.

ІНСТРУКЦЫЯ

аб парадку правядзення

раённай алімпіяды па вучэбных прадметах

навучэнцаў 4, 5-9 класаў дзяржаўнай установы

адукацыі “Гольчыцкі вучэбна-педагагічны комплекс

яслі-сад – сярэдняя школа”

 

Раённая алімпіяда па вучэбных прадметах навучэнцаў 4, 5-9 класаў устаноў агульнай сярэдняй адукацыі арганізуецца і праводзіцца Упраўленнем па адукацыі, дзяржаўнай установай адукацыі “Слуцкі раённы вучэбна-метадычны кабінет” і дзяржаўнай установай адукацыі “Слуцкі фізкультурна-аздараўленчы цэнтр навучэнцаў” па наступных прадметах:

беларуская мова і літаратура,

руская мова і літаратура,

замежныя мовы (нямецкая, англійская),

матэматыка,

фізіка,

гісторыя,

геаграфія,

біялогія,

хімія,

працоўнае навучанне (тэхнічная і абслугоўваючая праца),

Фізічная культура і здароўе,

матэматыка, руская мова, беларуская мова для вучняў 4 класа.

  1. Мэты і задачы алімпіяды:

1.1. Павышэнне цікавасці навучэнцаў да вучэбных прадметаў.

1.2. Выяўленне найбольш здольных і адораных навучэнцаў, прыцягненне іх да заняткаў на вучэбных і факультатыўных занятках, арганізацыя індывідуальных заняткаў па прадмеце і інш.

1.3. Адбор кандыдатаў для ўдзелу ў рэспубліканскай алімпіядзе   па вучэбных прадметах сярод навучэнцаў 8-11 класаў.

  1. Парадак правядзення Алімпіяды

Раённая алімпіяда (далей - Алімпіяда) праводзіцца ў кожным навучальным годзе ў два этапы.

2.1. Першы этап - ва ўстанове агульнай сярэдняй адукацыі (далей – установа адукацыі).

Адказнасць за арганізацыю і правядзенне алімпіяды ўскладаецца  на кіраўніка або намесніка кіраўніка ўстановы адукацыі.

Алімпіяда праводзіцца па заданнях, падрыхтаваных ўстановай адукацыі.

Для арганізацыі і правядзення першага этапу алімпіяды  і падвядзення вынікаў ствараецца школьны аргкамітэт і прадметныя журы.

2.2. Другі этап - раённы.

Час правядзення – не пазней сакавіка бягучага навучальнага года, вызначаецца ўпраўленнем па адукацыі.

Алімпіяда праводзіцца па заданнях, падрыхтаваных ДУА “Слуцкі раённы вучэбна-метадычны кабінет”, ДУА “Слуцкі фізкультурна-аздараўленчы цэнтр навучэнцаў”.

2.3. Для арганізацыі, правядзення другога этапу алімпіяды   і падвядзення вынікаў ствараецца аргкамітэт і прадметныя журы.

2.4. Установы агульнай сярэдняй адукацыі, на базе якіх арганізуецца правядзенне другога этапу алімпіяды, забяспечваюць на час правядзення Алімпіяды работу бібліятэк, камп’ютарнага класа, доступ да аргтэхнікі, харчаванне ўдзельнікаў Алімпіяды і інш.

  1. Удзельнікі алімпіяды

3.1. У першым этапе алімпіяды прымаюць удзел усе жадаючыя навучэнцы 4, 5-9 класаў установы агульнай сярэдняй адукацыі.

3.2. Для ўдзелу ў другім этапе алімпіяды ўстановы адукацыі з ліку пераможцаў алімпіяды першага этапу фарміруюць каманды згодна пераліку вучэбных прадметаў, па якіх праводзіцца алімпіяда, і ўзроставай катэгорыі навучэнцаў:

Вучэбны прадмет, удзельнікі;

Матэматыка 5-7 класы

Фізіка 8 клас

Хімія 8 клас

Геаграфія 7-8 класы

Біялогія 7-8 класы

Замежныя мовы (англійская, нямецкая, французская) 6-9 класы

Гісторыя 7-9 класы

Беларуская мова і літаратура 5-8 класы

Беларуская мова і літаратура 5-8 класы

Працоўнае навучанне (тэхнічная праца, абслуговая праца) 7-8 класы

Фізічная культура і здароўе 7-8 класы

Матэматыка, руская мова, беларуская мова 4 клас.

3.3. Каманды фарміруюцца па кожным прадмеце ў складзе не больш за 2-х навучэнцаў па кожным класе, якія выканалі не менш  за 50% заданняў на першым этапе алімпіяды (удзел больш за 2 навучэнцаў узгадняецца з аргкамітэтам раённай алімпіяды).

3.4. Каманды дапускаюцца да ўдзелу ў другім этапе алімпіяды пры ўмове прадастаўлення ў раённы аргкамітэт адпаведнай заяўкі   (у электронным і папяровым выглядзе) на ўдзел.

  1. Рабочыя органы першага этапу раённай алімпіяды

Рабочымі органамі першага этапу раённай алімпіяды з’яўляюцца аргкамітэт і прадметныя журы.

4.1. Аргкамітэт установы адукацыі ажыццяўляе кіраўніцтва падрыхтоўкай і правядзеннем першага этапу раённай алімпіяды. У склад аргкамітэта ўваходзяць прадстаўнікі метадычных аб’яднанняў.

4.2. Прадметныя журы ствараюцца на перыяд правядзення алімпіяды.

Склад журы па кожным вучэбным прадмеце фарміруецца     са спецыялістаў па адпаведных вучэбных прадметах. Журы ўзначальвае старшыня, а ў яго адсутнасць - намеснік старшыні.

Прадметныя журы распрацоўваюць крытэрыі ацэнкі выканання заданняў, правяраюць і ацэньваюць работы навучэнцаў, разглядаюць звароты ўдзельнікаў па пытаннях, якія ўзніклі па выніках ацэньвання выкананых імі алімпіядных заданняў, у дзень правядзення алімпіяды   па кожным вучэбным прадмеце і вызначаюць пераможцаў.

  1. Падвядзенне вынікаў і ўзнагароджанне пераможцаў першага этапу раённай алімпіяды

5.1. Вынікі першага этапу раённай алімпіяды падводзяцца   ў асабістым першынстве па кожным вучэбным прадмеце.

5.2. Праверка алімпіядных работ ажыццяўляецца згодна з крытэрамі, распрацаванымі прадметнымі журы.

Пасля выстаўлення балаў вызначаюцца месцы асабістага першынства.

У выпадку супадзення колькасці балаў у некалькіх удзельнікаў, прадметнае журы вызначае лепшую работу з улікам паўнаты выканання заданняў, аптымальнасці рашэння, часу выканання і іншых аналагічных крытэрыяў, аб чым робіцца асобны запіс у пратаколе.

Калі пры гэтым не атрымліваецца ранжыраванне месцаў,  то ўдзельнікі алімпіяды ў асабістым першынстве атрымліваюць падвойнае аднолькавае месца (напрыклад, 3-4, 3-4, наступны ўдзельнік пры гэтым атрымлівае 5 месца).

5.3. Па выніках праверкі алімпіядных работ афармляюцца пратаколы, якія падпісваюцца старшынёй і членамі прадметнага журы.

5.4. Звароты ўдзельнікаў па пытаннях, якія ўзніклі па выніках ацэньвання выкананых імі алімпіядных заданняў, прымаюцца на працягу дня правядзення Алімпіяды.

5.5. Пераможцы першага этапу раённай алімпіяды ўзнагароджваюцца дыпломамі ўстановы адукацыі.

5.6. Заахвочванне настаўнікаў, якія падрыхтавалі пераможцаў школьнага і раённага этапаў прадметных алімпіяд, знаходзіцца  ў кампетэнцыі кіраўніцтва ўстановы адукацыі.

 

Дадзеная інструкцыя ўступае ў сілу пасля зацвярджэння кіраўніком установы адукацыі.

свернуть

Графік правядзення школьнай алімпіяды па прадметах

Графік правядзення

школьнай алімпіяды па вучэбных прадметах

 у ДУА “Гольчыцкі вучэбна-педагагічны комплекс яслі-сад - сярэдняя школа”

2021/2022 навучальны год

 

Прадмет

Клас

Дата і час правядзення

Месца

правядзення

Настаўнік

Матэматыка

5,6

14.02.2020, 14.55-15.40

Кабінет

матэматыкі

Чыберына А.М.

Гісторыя

5-9

10.02.2022,

13.55-14.40

Кабінет

гісторыі

Шакун Т.І.

Беларуская мова і літаратура

5-8

 

 

03.02.2022,

14.50-15.45

Кабінет беларускай мовы

Саротнік Ж.С.,

Сугака В.С.

Руская мова і літаратура

5-8

09.02.2022, 14.55-15.55

Кабінет

рускай мовы

Крот Н.М.

Нямецкая мова

6-9

08.02.2022,

14.55-16.00;

12.02.2022,

9.00-10.30

Кабінет

нямецкай мовы

Сыцько Т.Я.

Фізіка

8

10.02.2022,

14.55-15.40

Кабінет

фізікі

Баранаў А.С.

Хімія

8

05.02.2022,

9.00-10.00

Кабінет

хіміі

Шапавал В.А.

Біялогія

6-8

12.02.2022,

9.00-10.00

Кабінет

хіміі

Шапавал В.А.

Працоўнае навучанне

7-8

11.02.2022,

15.50-16.35

Кабінет абслуговай працы

Матыліцкая А.І.

Фізічная культура і здароўе

7-8

08.02.2022, 14.55-15.40;

10.02.2022,

14.55-15.40;

Спартыўная зала

Ілюкевіч Д.У.

Руская мова

3-4

04.02.2022,

13.55-14.40;

09.02.2022

12.55-13.40

Кабінеты пачатковых класаў

Шэлег Н.І.,

Анцыповіч А.В.

Беларуская мова

3-4

09.02.2022,

13.55-14.40;

04.02.2022,

13.55-14.40

Кабінеты пачатковых класаў

Шэлег Н.І.,

Анцыповіч А.В.

Матэматыка

3-4

11.02.2022.

13.55-14.40;

04.02.2022,

13.55-14.40

Кабінеты пачатковых класаў

Шэлег Н.І.,

Анцыповіч А.В.

свернуть